Informácie o zápise

Hlavné informácie

Zápis do 1. ročníka Základnej školy s materskou školou, Školská 71/3, Lokca

pre školský rok 2023/2024 sa uskutoční

dňa 04. apríla 2023 (utorok) v čase od 13:00 do 16:00 hodiny v budove základnej školy

v triedach 1. B a 2. A (nadstavba nad školskou jedálňou)

Vážení rodičia,

ak chcete prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky do 1. ročníka v Základnej škole s materskou školou v Lokci, je potrebné vyplniť elektronickú prihlášku, ktorú nájdete na web stránke školy https://zslokca.edupage.org. Prihlášku môžete vyplniť kliknutím na odkaz: PRIHLÁŠKA.

Kompletne vyplnenú a vytlačenú prihlášku, podpísanú obidvomi zákonnými zástupcami, spolu s kópiu rodného listu dieťaťa prinesiete so sebou na zápis do 1. ročníka, ktorý sa bude konať dňa 04. apríla 2023 od 13:00 hod. do 16:00 hod. v budove základnej školy (Školská 71/3) v triedach 1. B a 2. A (nadstavba nad jedálňou).

Zákonný zástupca vyplní elektronickú prihlášku najneskôr 28. marca na základe rodného listu dieťaťa. Žiadame Vás, aby ste pri vypĺňaní dodržiavali diakritické znamienka t.j. dĺžne, mäkčene. Je to veľmi dôležité, pretože Vami vyplnená prihláška sa následne preklápa do programu ASC agenda, kde sa tvoria dokumenty ako napr. vysvedčenie žiaka, preto musia byť údaje v prihláške vyplnené bezchybne, aby v budúcnosti nenastali problémy kvôli nesprávnym osobným údajom Vášho dieťaťa na dôležitých tlačivách.

Po vyplnení a zaslaní elektronickej prihlášky, počkajte, kým ju škola akceptuje na spracovanie. Škola Vám následne pošle informáciu o možnosti rezervovať si termín na zápis, aby ste v deň zápisu nemuseli dlho čakať v rade.

Ak ste prihlášku vyplnili správne, skontrolovali a následne odoslali, príde Vám o tom potvrdzujúci e-mail.

Na zápis je potrebné priniesť aj 25 EUR, za ktoré škola zakúpi pre deti ucelenú sadu školských zošitov, ktoré bude Vaše dieťa potrebovať v 1. ročníku.

Povinná školská dochádzka

1. Povinná školská dochádzka sa začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť.

1. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahlo školskú spôsobilosť a zákonný zástupca súhlasí s tým, aby bol dieťaťu udelený odklad plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok, vyznačí túto informáciu v elektronickej prihláške k zápisu dieťaťa do školy. Upozorňujeme, že aj takéto dieťa sa musí zúčastniť zápisu do školy a rozhodnutie o odklade bude vydané až následne riaditeľom školy. Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré bude mať odklad od plnenia povinnej školskej dochádzky, si musí vyžiadať súhlas s odkladom od všeobecného lekára pre deti a dorast a súhlas s dokladom od príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Ak zákonný zástupca dieťaťa výnimočne požiada o predčasné prijatie dieťaťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku na plnenie školskej dochádzky, vyznačí túto informáciu v elektronickej prihláške. Zákonný zástupca takéhoto dieťaťa je pri zápise povinný predložiť aj súhlasné stanovisko príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a súhlasné stanovisko všeobecného lekára pre deti a dorast.

Bližšie informácie Vám poskytne naša špeciálna pedagogička Mgr. Monika Lipničanová na tel. č. 0907 159 586.

1. Nikoho nemožno oslobodiť od plnenia povinnej školskej dochádzky.

Práva a povinnosti zákonného zástupcu pri zápise

1. Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v  škole  v školskom obvode, v ktorom má dieťa trvalý pobyt v čase zápisu.

1. Zákonný zástupca má právo vybrať pre svoje dieťa aj inú školu mimo školy v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt. Riaditeľ tejto školy udelí súhlas s prijatím s prihliadnutím na kapacitné možnosti školy, po umiestnení a uspokojení záujmu zákonných zástupcov detí, patriacich podľa trvalého pobytu k príslušnej škole, resp. po umiestnení detí v škole na základe rozhodnutia súdu.

1. O prijatí dieťaťa na základné vzdelávanie rozhodne riaditeľ školy do 15. júna, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má základné vzdelávanie začať.

1. Zákonný zástupca  môže zapísať dieťa iba na jednu školu.

1. Zákonný zástupca je povinný predložiť doklady s osobnými údajmi:
    1. meno a priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, miesto narodenia, národnosť, štátne občianstvo, trvalé bydlisko dieťaťa,
    2. meno a priezvisko, adresa miesta, kde sa zákonný zástupca obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého bydliska, kontakt na účely komunikácie,
    3. alebo doklad o zdravotnom stave dieťaťa, ak sa vyžaduje podľa osobitného predpisu (viď vyššie), alebo aj je potrebné informovať školu o zdravotnom stave dieťaťa.

Školská 71/3

• riaditeľ školy Mgr. Ivan Dudáš 0903 017 969