„Každé dieťa je iné, a preto potrebuje individuálnu pozornosť.“ W. H. Thomas
Deti sú malé, krehké a naivné stvorenia, ktoré sa často stávajú terčom násilného správania. Mnohokrát sa to odohráva aj v našej blízkosti, a predsa to uniká našej pozornosti. Násilie, s ktorým sa stretávajú má viacero podôb, od zosmiešňovania, šikany, cez vyhrážanie, kyberšikanu po bitie, týranie, či sexuálne násilie.
Prvé prostredie, v ktorom zažívajú násilie je rodina. Toto ubližovanie má podobu fyzických, psychických, ekonomických, sociálnych a sexuálnych atakov. Deti môžu byť obeťami násilia, hoci nie sú priamo terčom útokov. Sú svedkami násilia v rodine, a vtedy dieťa stráca pocit cítiť sa bezpečne. Je neustále v strachu, kedy sa násilie zopakuje, ono nemôže nijako pomôcť.
Hlavným subjektom ochrany detí pred násilím je Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý má kompetenciu koordinovať postup jednotlivých subjektov pri vykonávaní opatrení sociálnej kurately pre deti alebo pomoci deťom, ktoré sú týrané, sexuálne zneužívané, zanedbávané, alebo u ktorých je dôvodné podozrenie z týrania, sexuálneho zneužívania alebo zanedbávania.
Škola je prostredím, ktoré je primárne určené na edukáciu detí. Deti do škôl vstupujú so svojou jedinečnou osobnosťou, s rôznymi hodnotami, z rôzneho socioekonomického prostredia a balíkom schopností, emócií a vedomostí. Preto jednou z tém, o ktorej v škole so žiakmi diskutujeme, je jedinečnosť každého žiaka. Originalita osobností nie je dôvodom rovesníckeho násilia – šikany. Pravdou je, že fenomén šikany zasahuje celý systém, teda žiaka alebo žiakov, ktorí sú šikanovaní, ich spolužiakov, učiteľov aj rodičov. Násilie môže veľmi negatívne vplývať nielen na fyzické, ale aj psychické zdravie osoby, ktorá je násilnému konaniu vystavovaná. Je preto nevyhnutné, aby žiaci vedeli o jej negatívnych následkoch, spôsoboch predchádzania a riešenia čo najviac.
Na našej škole pozorne sledujeme správanie žiakov, čo najmenšiu situáciu sa snažíme v zárodku vyriešiť. Taktiež realizujeme rôzne preventívne aktivity, besedy so žiakmi, výchovné koncerty, prostredníctvom ktorých konfrontujeme žiakov s negatívnymi následkami násilia, šikany, kyberšikany, či nevyhnutnosťou poskytnutia prvej pomoci a záchrany ľudského života. Prostredníctvom týchto aktivít žiaci získavajú pestrú škálu informácií a sú motivovaní byť súčasťou pomoci týraným deťom.
Násilie páchané na dieťati mimo školského prostredia je však rovnako negatívne. Ovplyvňuje konkrétnu osobnosť žiaka, jeho schopnosť existovať v kolektíve, prijímať poznatky, učiť sa. Hoci títo žiaci môžu navonok vyzerať bezproblémovo, pretože také dieťa nemusí nevyhnutne vyrušovať, len ticho sedí a funguje vo svojom svete, jeho schopnosť vnímať učivo a využívať vzdelanie v prítomnosti aj v budúcnosti naráža na mantinely zlých zážitkov, ktoré zažíva aj po vyučovaní.
V prípade akýchkoľvek otázok, informácií či negatívnych skúseností sa porozprávajte s kamarátom, rodičom, učiteľom, výchovným poradcom alebo školským špeciálnym pedagógom, prípadne kontaktujte niektoré telefónne čísla, emaily uvedené nižšie.
https://www.upsvr.gov.sk/buxus/docs/urady/PO/2024/Ochrana_deti_pred_nasilim/PO_kontakty_2024.pdf
https://detstvobeznasilia.gov.sk/som-dospely/koordinacia-ochrany-deti-pred-nasilim
https://www.facebook.com/bezpecnyinternet.detstvobeznasilia