Školský špeciálny pedagóg
Mgr. Monika Lipničanová
email: special@zslokca.sk
telefón: 0903 863 261
Konzultácie sú denne po telefonickom, emailovom dohovore alebo správou cez Edupage.
Som tu pre všetky deti, pedagógov a rodičov, ktorí potrebujú moju radu, či pomoc. Cieľom našej vzájomnej spolupráce bude pomoc žiakom, čo sa týka učenia a ich špeciálnych potrieb v rámci vzdelávacieho procesu, pretože každé dieťa má potrebu cítiť sa v škole dobre, zažívať úspech v kolektíve, prežívať radosť zo školy, aby z neho vyrástla spokojná a zdravá osobnosť.
Školský podporný tím je inkluzívny tím, ktorý pôsobí aj na našej škole. Členmi nášho školského podporného tímu sú:
- koordinátor a školský špeciálny pedagóg: Mgr. Monika Lipničanová
- výchovný poradca, kariérový poradca: Mgr. Elena Škapcová
- pedagogický asistent: Mgr. Alena Baľáková
- riaditeľ školy: Mgr. Ivan Dudáš
- zástupca školy: PaedDr. Beatrica Mordelová
Prácu školského špeciálneho pedagóga možno rozdeliť do štyroch oblastí:
- priama práca so žiakmi
Priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je hlavná náplň jeho práce. Individuálna špeciálno-pedagogická edukácia je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy alebo postihnutia na vzdelávacie výsledky. Obsahom týchto hodín sú aktivity, ktoré sú výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky. Zabezpečuje špeciálnopedagogickú podporu (individuálne alebo skupinovo) pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, pre rizikových žiakov, pre žiakov s počiatočnými ťažkosťami či s ťažkosťami prechodného charakteru, pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, s poruchami v správaní, podieľa sa na ich výchove a vzdelávaní.
- spolupráca s učiteľmi
Školský špeciálny pedagóg pravidelne komunikuje s pedagogickými pracovníkmi a spolupodieľa sa pri vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pomáha riešiť problémy žiakov. Sprostredkováva informácie o jednotlivých žiakoch ostatným zainteresovaným pedagógom, vysvetľuje ich diagnózy, dosah diagnóz a ostatných skutočností na proces ich vzdelávania.
- spolupráca s rodičmi/zákonnými zástupcami
Školský špeciálny pedagóg poskytuje rodičom/zákonným zástupcom žiakov poradenské a konzultačné služby. Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu na výchove a vzdelávaní žiaka a pri zvládaní jeho problémov. Významnou súčasťou spolupráce s rodičom je aj posilňovanie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe zabezpečiť vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
- spolupráca s poradenskými zariadeniami
Špeciálny pedagóg je sprostredkovateľom medzi školou, poradenským zariadením a zákonným zástupcom. Školský špeciálny pedagóg konzultuje vzniknuté výchovno-vzdelávacie problémy alebo objasnenie záverov a odporúčaní z diagnostických správ s poradenským zariadením.
A kto je žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami?
Je to žiak s potrebou určenou diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie na poskytnutie podporného opatrenia vo výchove a vzdelávaní. Táto potreba je určená žiakovi, ktorého zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, nadanie, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia. Môže to byť žiak, dieťa:
- žiak so zdravotným postihnutím, žiak chorý alebo zdravotne oslabený, žiak s vývinovými poruchami alebo žiak s poruchou správania,
- žiak so zdravotným postihnutím alebo žiak s mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím, zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami alebo s viacnásobným postihnutím,
- žiak chorý alebo zdravotne oslabený alebo žiak s ochorením, ktoré je dlhodobého charakteru, žiak vzdelávajúci sa v školách pri zdravotníckych zariadeniach,
- žiak s vývinovými poruchami, žiak s poruchou aktivity a pozornosti; žiak s vývinovou poruchou učenia,
- žiak s poruchou správania, žiak s narušením funkcií v oblasti emocionálnej alebo sociálnej,
- žiak zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiak žijúci v prostredí, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky nedostatočne podnecuje rozvoj mentálnych, vôľových, emocionálnych vlastností dieťaťa alebo žiaka, nepodporuje jeho socializáciu a neposkytuje mu dostatok primeraných podnetov pre rozvoj jeho osobnosti,
- žiak s nadaním, žiak, ktorý má nadpriemerné schopnosti v intelektovej oblasti, v oblasti umenia alebo športu alebo v týchto oblastiach dosahuje v porovnaní s rovesníkmi mimoriadne výsledky alebo mimoriadne výkony a prostredníctvom výchovy a vzdelávania sa jeho nadanie cielene rozvíja.